Nu imi vine sa cred ca au trecut trei luni si ceva de cand ne perpeleam nevoie mare daca sa il retragem sau nu pe Alexandru de la gradinita.
Decizie ce trebuia luata in raport cu cel mic.
Copilul se acomodase, ii placea si ce trai pe vatrai traiam noi liberi pana la patru cand puteam sa ne ocupam doar de bebelus.
Cu toate astea, trag acum concluzia ca tare bine am procedat tinandu-l pe langa casa in toata aceasta perioada.
Mai ales ca stiti si voi ce dementa a fost cu epidemia de gripa si altele. Bebelusul era prea mic sa riscam.
Dar sa va spun cum a trecut.
In primul rand dupa nici o saptamana de stat acasa au disparut mucii de tot. Ma si simteam ciudat fara ei. Aveam deja ritual inainte de somn: baita, ser fiziologic, aspirator. Copilul se aspira asa frumos singur cu batista bebelusului ca aproape imi venea sa il mai aspir din cand in cand la misto sa nu se dezobisnuiasca. 🙂
Inutil sa mai completez ca am uitat si de siropurile contra febrei, impachetarilor, termometrelor. Parfum, ce sa mai.
In tot acest timp, Grasutul, caci asa am ajuns sa ii spunem bebelusului, a ajuns sa doarma, atentie!!! insist, atentie!!! si 10 ore legate 😳😳😳😳 Nu aruncati cu nimic in mine, nu am niciun amestec. 🙂
Marturisesc ca dupa prima noapte cu multe ore dormite, am sunat speriata pediatra.
Mi-a spus ca deja de la trei luni bebelusii pot dormi si 10 ore fara nicio problema. Adica ei pot, doar ca de regula nu vor. 😡
Alexandru cel putin doi ani jumate a spus nu si nu somnului prelungit.
Asa ca dupa asemenea experienta cum sa cred eu ca pot fi atat de norocoasa.
Am banuit ca a fost o intamplare, dar uite ca deja de implineste o luna de cand Grasutu nostru drag doarme minim 6 ore legate noaptea.
Trebuie sa va mai spun ca are 8 kg, aproape 4 luni si un zambet adorabil. Este alaptat exclusiv si ii place papica mult de tot. 😅
Sper sa nu vina peste noi regresia somnului de la patru luni si sa imi strice copilul. Sau sa vina dar sa plece repede. 🙂
Acum sa va vorbesc putin despre cum am reusit sa gestionam relatia fratiorilor.
Alexandru pare ca il place mult. Asta si pentru ca, cred eu, am procedat corect in anumite situatii. Spre exemplu:
Daca eu si Alexandru ne jucam in sufragerie si din dormitor auzeam ca fratiorul s-a trezit, inghiteam in sec un minut pana cand Alexandru imi atragea singur atentia rugandu-ma sa ma duc la el. In felul asta el intelegea ca a fost dorinta lui sa ma duc, nu ca am ales sa las joaca noastra in favoarea fratiorului.
Daca alaptez si Alexandru face pipi si vrea sa il insotesc, cu siguranta intrerup alaptatul si merg cu el la baie.
Ne-a testat permanent din primul moment in care am intrat cu bebe in casa, dar dupa ce s-a lamurit ca “suntem ai lui” in continuare s-a relaxat total.
Il pupa de fiecare data cand il vede. De multe ori o face demonstrativ, dar l-am surprins si cand nu stia ca este vazut, facand acelasi lucru.
In clipa asta simt ca ar putea sa ii faca rau doar din greseala, dar cu toate astea alegem sa nu ii lasam nicio clipa impreuna nesupravegheati.
Cred ca a fost bine si din puctul asta de vedere ca Alexandru a petrecut timp mult cu noi si ca nu a mai mers la gradinita.
A putut sa se obisnuiasca cu situatia asa cum este ea, prin prezenta sa si nu prin absenta.
Sigur ca au fost si zile in care am ramas singura cu amandoi si tot ce imi doream era sa supravietuiesc. Efectiv nu imi dadeam seama cum as putea sa mai fac si activitati educative cu el. Imposibil. Asa ca de cele mai multe ori, dupa micul dejun acasa si plimbarea in parc de dimineata, mergea pe la mamaie sa mai bricoleze, picteze, recite si alte placeri “ciudate” pe care le au cei doi. El si mamaie. 🙂
In tot acest timp reuseam sa fiu numai pentru cel mic, sa il dezmierd, pupacesc, sa ii acord atentie numai lui.
Dar cu toata organizarea noastra a fost o perioada in care, Alexandru, desi se purta foarte frumos cu fratiorul, era mai tot timpul nervos. Nimic nu il multumea. Testa limitele permanent si ii sarea tandara din te miri ce.
Pe atunci dormea cu tati si eu cu bebe. De cand l-am relocat in patul meu, crizele au disparut si acum e o minunatie de copil. Intelegator, receptiv, atent, bland, vesel.
Ca sa nu mai spun ca mi se pare cel mai destept copil de pe planeta. 🙂
Am momente cand simt ca o sa imi crape inima de atata dragoste si mandrie.
Treaba e ca de doua zile a inceput din nou gradinita.
Ii place, sta la program lung, nu a plans si nici nu cred ca o va mai face. Pare pregatit.
Vedem cu mucii si virozele.
Cu toate astea baiatul avea nevoie de copii, de reguli dincolo de casa, de informatii pe care poate noi nu avem dibacia sa i le oferim si de pasi rapizi catre independenta pe care doar un “loc al lui” i-l poate oferi.
Vedem ce o mai urma.
Sunt absolut convinsa ca treaba se complica pe masura ce creste Ardeias. Dar mai vedem.
Suntem aici sa veghem. 🙂
Hai cu Doamne-ajuta! 🙂
Ps: Legat de somnul prelungit. In prima perioada doarmea ca la carte pe o parte sau pe spate. De cand am avut curajul sa il las sa doarma pe burtica s-a schimbat totul. Poate fi o coincidenta. Nu va indemn sa faceti asta, mai ales ca sunt multi care sustin ca e periculos pana la o anumita varsta, dar eu din clipa in care m-am lamurit ca poate ridica si intoarce capul fara probleme, l-am pus pe burtica si pe semne ca este pozitia care ii place cel mai mult.
Sa fie sanatosa si vesela pisicuta! 😘
wow. ty
Exact in aceeasi situatie suntem si noi,cel mare are 4 ani cel mic 4 luni :gradinita,viroze,muci gelozie..la nici o luna a luat prima viroza de la gel mare care a decurs cu internare in spital..dupa acest episod nu l.am mai dus la gradi pana acum ceva timp cum s.a dus la gradi au inceput virozele din fericire doar cu muci si tuse.bineinteles ca a luat si fratiorul.
Deci sa scot la inaintare aspiratorul, sa fie pregatit 🙂
Minunat viața în 4 este din ce în ce mai frumoasa 😘😘😘
Subscriu 😘
Hey Adela multumesc mult de articol l-am
hasit foarte informativ maj ales partea cum ati gestionat relatia cu cei doi micuti. Si la noi in maxim 3 s vine surioara iar cel “mare” are tocmai 18 luni 🙈 ma tot gandesc cum sa-l fac sa inteleaga si sa o iubeasca de la inceput. Si cred ca o sa ma inspir din articolul tau. Sanatate sa aveti si sa cresteti fericiti
Iti va veni inspiratia pe parcurs. Sarcina usoara…cat a mai ramas 😘
Scuze de comentariul off topic dar la vara voi ajunge in Naxos si voiam niste recomandari mai concrete din partea ta in legatura cu locuri pe care sa le vizitez in Naxos, restaurante etc
Mie cel mai tare mi-a placut zona Plaka. E o plaja luuunga si frumoasa. O parte a ei mai salbatica, una mai animata. Foarte aproape de capatul dinspre Agia Anna e o carciuma absolut minunata chiar pe plaja la umbra unui maslin mare. Seara maslinul este plin de beculete. De vis. Si mancarea acolo e foarte buna. Orasul, iarasi, e ansolut fantastic. Noua ne-a placut enorm vacanta in Naxos.
Mersi mult mult de raspuns 😀
Iti citesc gândurile cu drag mereu , si eu am 2 fete si sunt cam de aceiași vârstă cu băieții tai , ma regăsesc în tot ce scri.esti minunata , vă pupam pe toți 💜
Si noi va pupam pe voi! 😘
Wooow Ade, esti o norocoasa, M. al meu se trezeste de 10 ori pe noapte, si el este alapta, are 10 luni … dar imi doresc tare mult încă un bebe, mi-ai dat curaj 🙂 sanatate tuturor !
O sa ai cel mai cuminte bebelus. 😘
Bebelusa mea de la 2 luni doarme doar pe burtica , in prezent are 1 an si 2 luni . De cand doarme pe burtica , se trezeste dupa 10 ore de nani 🙂 deci se poate 😊
Sa fie asta un secret pe care noi am avut norocul sa il descoperim? E adevarat ca pe Alexandru mi-a fost teama sa il culc pe burta…
Noi am fost nevoiti sa-l culcam pe burtica, altfel nu dormea mai deloc din cauza colicilor. S-a dovedit a fost o pozitie magica care ne-a scos din belele pana la vreo 6 luni cand au disparut crampele. Bineinteles ca nici la baie nu la puteam duce linistita cu gandul daca nu mai respira etc.. Copilul, la fel, intoarcea singur capul de pe o parte pe alta de la cateva saptamani..2 saptamano? Nu mai stiu..timpul zboara. Sanatate multa!!
:))) Sa va traiasca fericit si sanatos! 😘
Am o fetița de 4 luni și 2 săptămâni , de când am născut-o noaptea îmi dormea f bine ca trebuia sa o trezesc eu sa mănânce ca odată ce a împlinit 3 luni gata nu am mai trezit-o și o las sa doarmă (8-10 ore pe noapte). Am avut noroc. Iar de dormit postura mereu a fost pe spate și capul sus de fapt capul ori in stânga ori in dreapta alegea ea după cum dorea poziția capului. Pe burta nu am încercat niciodată ptr ca nu mi-a recomandat pediatra și ptr ce spun unele studii in legătura cu moartea bebelușilor între 0-24 luni prin asfixie. Plus ca nu ii place deloc sa stee pe burta.
Si tu esti norocoasa! 😘
Foarte frumos articolul! Si noi(bebe Victor 9 luni) pana la 5 luni am dormit toata noaptea,fara nicio trezire. Insa de la 5 luni au inceput trezirile tot mai dese noaptea. Ca sa citez dintr-un articol mai vechi de-al tau “suntem tren personal” :)) dar trec toate. Ne chinuie tare dintisorii de sus care nu vor sa mai iasa odata.
Sanatate multa! Pupici
Aoleu, deci un inceput bun nu inseamna ca asa o s-o si tina. Pfff… Poate si la voi e doar o perioada.
Bebe doarme in patut?
Cum dormea ziua cand era mai mic?
Pupici!!!
Bebe doarme intr-un patut langa patul meu. Cand era si mai mic dormea mult ziua si nu atat de mult noaptea. Acum are doua somnuri mai lungi si vreo doua scurte ziua, dar recupereaza noaptea.
[…] Mi-a spus că deja de la trei luni bebeluşii pot dormi şi 10 ore fără nicio problemă. Adică ei pot, doar ca de regulă nu vor. Alexandru cel puţin doi ani jumate a spus nu şi nu somnului prelungit. Aşa că dupa asemenea experienţă cum să cred că pot fi eu atât de norocoasă”, a scris Adela Popescu pe blogul său. […]
#mumof2
E interesant ce frumos se accepta ei unul le altul. Fetita mea avea un an si 9 luni cand l-am adus pe micul Alexandru in viata noastra. Initial a fost primitoare si dulce apoi perioade de nervi, plus iar calm, ups and downs. Acuma baietelul are 8 luni iar fetita este super incantate de el. Are momentele ei cand vrea sa fie ca inainte, nederanjata de la anumite activitati, ale ei cu mami sau tati, dar in general se plac. Cel mic se lumineaza cand o aude alergand, cantand, facand tot felul de chitibusuri sa ii starneasca rasul.
bebe o adora pur si simplu, este minunat ce relatie si-au construit doar pe tru ca sunt frati!
Viata in 4 e super 😉
Felicitari
Buna,Adela. Bebe este alaptat si totodata doarme legat toata noaptea? Nu o cauta deloc? Noi avem 7 luni si 11 kg , alaptat 3xclusiv, dormim noaptea dar ne trezim si pt titi, ne foiam , o cautam . Doarme cu mine in pat si doar la pieptul meu. Cum ma intorc si eu pe o parte primesc un picior in spate😅
Buna! 🇷🇴
Încă o data mi se confirma ca, dacă un copil e mai dificil cu somnul & co, al doilea, fratiorul sau surioara, este mult mai liniștit. Parca se echilibrează balanta cumva. Nu ne da Doamne-Doamne mai mult decât putem duce. Discrepanta valabila și la cei doi copilasi ai mei. La al doilea, care avea o singura trezire de bibe, regresia somnului a venit, într-adevăr, cu o trezire în plus și oleacă mai multa foiala în somn. Dar tot nu ne-am putut plange, după experienta primului. 🙂
Am 3 copii. Toti au dormit mai bine pe burta. Pe primul doar pe la 3 luni am avut curaj sa il pun. Pe urmatorii de la nastere. Au dormit muuult mai bine.
[…] „În tot acest timp, Grăsuţul, căci aşa am ajuns să îi spunem bebeluşului, a ajuns să doarmă, atenţie!!! insist, atenţie!!! şi 10 ore legate. Nu aruncaţi cu nimic în mine, nu am niciun amestec. Mărturisesc că după prima noapte cu multe ore dormite, am sunat speriată pediatra. Mi-a spus că deja de la trei luni bebeluşii pot dormi şi 10 ore fără nicio problemă. Adică ei pot, doar ca de regulă nu vor. Alexandru cel puţin doi ani jumate a spus nu şi nu somnului prelungit. Aşa că după asemenea experienţă cum să cred că pot fi eu atât de norocoasă”, a scris Adela Popescu pe blog. […]
Buna Adela! Andrei doarme in camera lui acum, sau impreuna cu voi 2 ( tu și Alexandru)? Avem de ceva timp aceasi problema cu nervozitatea băiețelului nostru 2 ani și 10 luni, care doarme cu tati iar fetița 8 luni, doarme cu mine.
P.S. Sunteti minunați!
Acum am văzut ca ai mai răspuns la aceasta întrebare🤪 scz
As vrea sa te încurajez spunandu-ti ca puiul meu a dormit la fel de la 4 luni pana pe la 1 an cand au început maselele sa-si faca aparitia.Regresia somnului s-a facut simtita doar la somnul de zi.Insa si acum la 1 an si 10 luni înca e somnoros,mancacios si zambaret.Asa ca esti o mamica norocoasa si implinita.
Ma regaseam adesea in blogurile tale in care ne povesteai cum e cu Alexandru acasa si cate nopti nedormite… simteam ca nu sunt singura😄 Acum ca incercam pentru al-2-lea bebe sper sa ma regasesc dinnou in blogurile tale sa am aceeasi experienta pe care o ai tu cu Andrei😂🙏🏻
Si eu l-am pus pe burtica pe baietelul meu de la cam o luna fiindca doar asa se linistea si acuma are 11luni si tot asa ii place sa doarma ♥️Esti minunata Adela citesc cu drag mereu ce scri!
Buna Adela!
Înțeleg ca acum dormi cu ambii copii noaptea? Ai făcut vreun aranjament special sa te asiguri ca nu cade vreunul din pat? Ma interesează pt ca am si eu doua fetite și sper ca la un moment dat sa dorm cu amândouă, dar deocamdată e imposibil.. Bebe se trezește inca de vreo doua ori pe noapte iar cea mare adoarme greu si tinde sa stea mult de joaca si țopăit daca e si bebe in camera…
Salut Adela! Așteptăm cu nerăbdare sa ne mai faci un update legat de cel mic mai ales. Eu sunt la primul bebe puțin mai mic ca și Andrei, noi avem doar 3 luni. Încă avem probleme și cu somnul ziua și cu somnul de noapte. Ziua doarme cam 45-50 minute Per somn și cam la o ora jumate iar unde face somn și trebuie sa dormim. Noapte încă se doarme destul de prost, avem cam 5 treziri. Vedem ce urmează poate se mai schimba lucrurile :)) . Tu cum reusesti sa îl adormi pe cel mic? Noi încă in brațe și leganata. Și cum reusesti sa faci transferul pe burta fără sa se trezească? Însă încerc și eu metoda cu dormitul de burta cât de curând! Pupici și viața frumoasa in 4 va doresc!
Se pare ca intr-adevar asta ar fi secretul, si fiica mea a inceput sa doarma si 12 ore legate inca de la 2 luni cand am inceput, din disperare, sa o culcam pe burtica. Motivul e ca atunci cand sunt foarte mici au miscari involuntare reflexe din manute, practic se sperie de mainile lor, plus in anumite cazuri colicile ameliorate de asemenea de pozitia pe burtica. O alta solutie care se pare ca ar functiona e infasatul, intrucat pericolul nu e doar de asfixie ci mai mult de aritmie datorita compresiei cardiace, intrucat cutia toracica e foarte fragila si ‘compresibila’ in aceasta faza.
Buna Adela! Mai doarme Andrei pe burta?
Baietelul meu de 5 luni doarme acum f bine numai pe burtica. Am citit totusi ca somnul pe burtica poate duce la otite si alte minunatii.
Voi cum va mai “ gestionati” somnul?
Poate scrii si un articol despre diversificare. Ar fi interesant.
Imi place mult cum scrii. O zi frumoasa!
Te pup! 😘 Da, Andrei inca doarme pe burtica, desi in perioada aceasta ii ies dintii si pare sa nu ii mai convina nicio pozitie 😅 Legat de diversificare pot spune ca sunt muuult mai relaxata decat am fost la Alexandru, dar poate si pentru ca lui ii place sa manance. Ma gandesc sa scriu pe blog despre asta 😘
Meu família cada vez dizem que eu sou matando meu tempo aqui no líquido , no entanto eu
sei que estou recebendo sabe-como diário lendo thes agradável
conteúdo.
Frumoasa chiar si dupa atatia ani. 🙂
Buna Adela,
Spune-mi te rog, ai purtat centura dupa nastere? Daca da, de care?
O sa nasc prin cezariana in 3 saptamani si nu stiu ce sa aleg ( stiu ca tu ai nascut natural).
O zi frumoasa iti doresc!
Bebe 4 luni și 2 săptămâni, acum o săptămână și – a făcut apariția regresia somnului. Pana acum se trezea de max 2 ori, acum la fiecare 2 ore 😂😂 sper sa va ocolească!! A mea e o pispirica de doar 5500,tot alăptata exclusiv. Dar plina de energie 😂